Doporučené vybavení

Co potřebuje dítě do školky

Každý den docházky má u sebe dítě batůžek s upravitelnými popruhy a prsním pásem (lze i ručně došít), který obsahuje (podepsané věci):

  • lahvičku s pitím (v zimě termosku) stačí 0,5 litru
  • krabičku se svačinou
  • pláštěnku (pokud dítě nemá nepromokavý oděv)
  • náhradní spodní prádlo, ponožky, rukavice v uzavíratelném igelitovém pytlíku
  • kapesníčky

Nepřeplňujte batůžek zbytečně těžkými věcmi. V batůžku by mělo zůstat místo na oděv, který si budou děti potřebovat odložit, v případě, že jim bude horko. Náhradní sadu univerzálního oblečení, pro případ nečekané nehody nosí s sebou v krosně průvodce.

Vybavení, které zůstává ve školce

  • přezůvky nebo velmi teplé ponožky, holinky
  • polštářek, spacák/deka a oblíbený plyšák
  • náhradní oblečení ve viditelně podepsaném pytlíku nebo igelitové tašce – zejména spodní prádlo, ponožky, punčocháče, triko, kalhoty a svetr nebo mikina apod. (pro případ počůrání, promočení při hře nebo nepřízni počasí)

    Stav náhradního oblečení pravidelně kontrolujte a doplňujte.

Jak dítě oblékat

„Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.“

Během celého roku je uplatňováno tzv. cibulovité vrstvení (raději mnoho tenkých vrstev než jednu tlustou). 

V zimě má být spodní vrstva hřejivá; ideálně ji tvoří vlněné (pokud je děti snesou) nebo funkční (termo)prádlo. Obě varianty mají tu výhodu, že i když se dítě zpotí, prádlo hřeje dál. Následují podle potřeby další (1–3) vrstvy, které opět hřejí a zároveň izolují (což je výhoda cibulovitého vrstvení oproti jedné silné vrstvě, která snadněji profoukne a nevytváří meziprostory udržující stabilní teplotu). Pro zahřátí se vedle vlny velmi hodí také fleece. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohy. Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá a prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má přednost nepromokavost. Děti často nosí zateplené pláštěnky, v nich se ale velmi rychle přehřívají, proto je třeba pomáhat dětem uvědomit si, jak se cítí a včas ubrat či přidat vrstvu oblečení. Při vrstvení je třeba myslet na to, aby dětem nebránilo v pohybu. Nedoporučujeme dětem dávat kombinézu z praktických důvodů (potřeby na záchod). Na druhou stranu kombinéza má při hraní ve sněhu své výhody. Necháváme tedy na vašich zvyklostech 😉 Pokud kalhoty či kombinéza nemají gumu na okraji nohavic (lze ji došít), doporučujeme navléknout dětem ještě přes boty a kalhoty tzv. návleky, aby dětem nevnikl sníh pod kalhoty, nebo do botiček. Také při volbě rukavic je vhodné myslet na jejich propojení s bundou tak, aby sníh nemohl vniknout pod bundu. Důležité je, aby byly také nepromokavé a hřejivé. Jako pokrývka hlavy se jeví nejvhodnější kukla, která kryje jak krk, tak hlavu a nikde neodstává. Poslední nezbytnou vrstvu do mrazu představuje ochranný mastný krém na obličej.

Také v létě se uplatňuje cibulovité vrstvení. V lese bývá v porovnání s rozehřátou ulicí chladněji, hodí se tedy více tenkých vrstev. Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytná je pokrývka hlavy, ideálně i krku. Dlouhé rukávy a nohavice chrání před sluncem, poškrábáním od větví a před klíšťaty.

Pro pohyb v lese jsou celoročně doporučené kotníčkové pevné boty (sandály s otevřenou špičkou nejsou vhodné do terénu), za deště a bláta holínky (v zimě zateplené), aby se děti nemusely vyhýbat lákavým kalužím. 

Tip: Dobré outdoorové oblečení se dá často koupit v secondhandech. Obchody např. Decathlon, Tchibo, Kik, Kidsoutdoor,…